Sağlıklı Saçlar İçin Mucizevi Çözüm

Herkes sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Peki bunun için saçlarımıza nasıl bakım yapmalıyız?

Öncelikle herkesin saç tipi farklıdır. Saçlarımızı iyi tanıyıp neye ihtiyacı olduğunu bulup ona göre bakım yapmalıyız. Saçlarımızı çok sık yıkamamalı fazla ürün kullanımından kaçınmalıyız. Saçı çok sıcak ya da çok soğuk suda yıkamak da saça zarar verir. Saçlara çok fazla ısı uygulamak saçı yıpratır. Bu yüzden saçınıza ısı uygulamadan önce mutlaka ısıdan koruyucu spreyler kullanın ve olabildiğince düşük ısıda şekillendirin.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ?

Saç dökülmesinin altında yatan bir hastalık olabilir. Bu nedenle geçmeyen, sürekli saç dökülmesi yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurun.

Vücuttaki bazı vitamin eksiklikleri de saç dökülmesine sebep olabilir bu yüzden sağlıklı beslenip günlük vitamin ihtiyacınızı aldığınızdan emin olun. Saç dökülmesine iyi gelen bazı yağlar vardır, bunlar:

-badem yağı

-hindistan cevizi yağı

-argan yağı

-lavanta yağı

-çam terebentin yağı

Bu yağları düzenli olarak saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Özellikle çam terebentin yağı yeni saç çıkartmada oldukça başarılıdır. Bu yağdan 4-5 damla şampuanınıza damlatıp kullanabilirsiniz. Yağlar dışında saça kına yakmak da saçı besler ve saç dökülmesini önler. Çok bilinen yöntemlerden biri olan soğan kürü ve karanfil suyu da saç dökülmesinde kullanılmaktadır.

YIPRANMIŞ VE KURU SAÇLAR:

En sık bakıma ihtiyaç duyan saçlar yıpranmış ve kurumuş saçlardır. Yıpranmış ve kuru saçlarınız varsa buna yönelik şampuanlar kullanmalı ve saç uçlarınız için mutlaka serum, krem gibi bakım ürünlerini rutininize dahil etmelisiniz. Yine düzenli olarak haftada 1 veya 2 defa doğal yağlarla saçlarınıza maske yapmak saçınıza iyi gelecektir. Özellikle Hindistan cevizi yağı ve argan yağı saçı iyi nemlendiren ve yumuşatan ürünlerdir bunları tercih edebilirsiniz. Yıpranmış saçlar, saç şekillendirici ürünleri olabildiğince az kullanmalıdır.

Saçlarımızın parıl parıl parlamasını istiyorsak ona iyi bakmalı, saçlarımızı iyi tanımalı ve doğru ürünleri seçmeliyiz. Unutmayın parlak ve sağlıklı saçlar için hem düzenli beslenip bol su tüketmeli hem de saçlarımıza düzenli bakım yapmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi