Peygamber Kılıcı Çiçeği Faydaları Nelerdir ?

Herkesin evlerinde kullandığı ama adını bilmediğimiz çiçek çeşitlerinden biri olan ”Peygamber Kılıcı Çiçeği” hakkındaki bilinenleri sizler için sitemizdeki bu yazımızda yazdık. Sizlerde Peygamber Kılıcı Çiçeği ile ilgili bilgileri bizlerden bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Peygamber Kılıcı Çiçeği, Halk arasında Peygamber kılıcı ismi daha yaygın bir şekilde kullanılan, paşa kılıcı, kılıç çiçeği, paşa çiçeği gibi isimlerle de anılan peygamber kılıcının botanik ismi, Sansevieria Trifasciata’dır.

Peygamber Kılıcı Çiçeği Faydaları:

Sağlığa faydası bilimsel olarak da kanıtlanmış olan peygamber kılıcı, dünyanın en faydalı saksı çiçeklerinden biridir. Peygamber kılıcı en iyi hava temizleyici bitkiler kategorisine girmektedir. Ortamdaki Karbondioksit seviyesini düşüren Peygamber kılıcı çiçeği, benzen, formaldehit, ksilen, toluen gibi zararlı kanserojenleri emer ve oksijen seviyesini yükseltir. Oksijen seviyesini artırır, CO2 seviyesini azaltır. Havadan dolayı oluşan alerjik reaksiyonları engeller. Gece boyunca oksijen dağılımı yaptığı bilinen peygamber kılıcı çiçeğinin gece bile CO2’yi azalttığı söyleniyor.

  • Geceleri bile iç mekanın havasını filtreler.
  • Toksik kirleticileri uzaklaştırır.
  • Ruh sağlığı güçlendirir.
  • Alerjilere karşı etkilidir.

Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Genel olarak ofis ve salonlarda bakılan Peygamber kılıcı, soğuk ortamlardan çok fazla haz etmiyor. Güneş ışığını seven ve öyle ortamlarda daha hızlı büyüyen peygamber kılıcı, kapalı alanlarda uzun süre yaşıyor. Yetiştirmesi ve bakımı kolay olan peygamber kılıcı, olumsuz hava koşullarına ve susuzluğa dayanıklıdır. Yaz aylarında haftada 2 kez, kış aylarında ise 15 günde bir su verilmesi yeterlidir. Peygamber kılıcı, rüzgarlı ve soğuk ortamda çok fazla direnç gösteremez ve çürür. Peygamber kılıcının çoğaltmak istiyorsanız kökten ayırmanız yeterlidir. Sürekli yavru veren peygamber kılıcını kökten ayırır daha küçük bir saksıya yerleştirir ve doğru bakım uygularsanız büyümeye başlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi