Oktay Ustadan Yaprak Salamura Tarifi

Mutfağınızın sevilen aşçısı Oktay Ustadan asla bozulmayan salamura yaprak tarifini tüm püf noktalarıyla sizler için hazırladık.

Oktay Ustadan Yaprak Salamura Tarifi

Salamura Yaprak İçin Malzemeler :

Asma yaprağı
1 küçük çay bardağı kaya tuzu
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 su bardağı kaynar su

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Salamura yaprak seçerken açık renkli, tüysüz ve ince damarlı olmasına özen gösterebilirsiniz. Asma yapraklarını çok iyi yıkayıp, süzmeye bırakın.

Salamura yaprak yapımında; yaprakların sap kısımları aynı yöne bakacak biçimde üst üste dizerek, demetleyin. Yaprakların sap kısımlarını koparmayıp, sadece kısa olacak şekilde ayarlayın. Asma yapraklarından 8-10 tane alarak, hepsini birden katlayarak, yarım litrelik kavanozun içine yerleştirin. Kavanozun üzerinde 1 parmak boşluk kalana kadar bu şekilde yaprakları kavanozun içine sıkıca bastıra bastıra koyun.

Yaprakların üstüne dökmek için bir kaba 1 su bardağı kaynar su ve 1 küçük çay bardağı kaya tuzu ilave edin. Daha sonra ise 1 tatlı kaşığı toz şeker ilave ederek, tuz eriyene dek güzel bir şekilde karıştırın. Tuzlu kaynar suyu yaprakların üzerine azar azar dökün. Bu esnada bir kaşık sapı yardımı ile yaprakların kenar kısımlarından havasını alıp, suyun dibine çökmesini sağlayın. Boş kalan kısma tekrar azar azar tuzlu kaynar su ekleyin. Su yaprakların üzerine kadar çıkacaktır. Eğer su az gelirse sadece kaynar su dökebilirsiniz. Yaprakların üstüne suyu koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatıp, ters çevirin. Bu şekilde 1 gün bekletin.

Hazırlamış olduğunuz salamur yaprağını son derece serin ve güneş almayan bir yerde saklayabilirsiniz. Asma yapraklarını istediğiniz zaman ön haşlama yapmadan direk olarak kullanabilirsiniz. Eğer yapraklar çok tuzlu gelirse bol su içinde bekletip, bu şekilde tuzunun azalmasını kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi