Balkanlara Selam Olsun: Lutenitsa Tarifi - Süper Kadın

Balkanlara Selam Olsun: Lutenitsa Tarifi

Lutenitsa’nın yapımı, damakları coşturan bir serüvenin kapılarını aralar. Önce közlenmiş kırmızı biberlerin aroması, mutfağınızı sararken, biberlerin cildi soyulup çekirdekleri temizlenir. Bu aşama, sosun eşsiz dokusunu ve lezzetini oluşturmak için hayati bir adımdır. Ve bizce lezzet için de en önemli nokta burası. Balkan lezzeti barındıran bu sosu çok seveceksiniz.

Lutenitsa Malzemeleri:

 • 5 kilo domates
 • 10 kilo kırmızı biber
 • 5 gram karabiber
 • 50 gram şeker
 • 65 gram tuz
 • 350 milim sıvı yağ

Lutenitsa Hazırlanışı:

 1. Domatesleri kıyma makinası, press ya da robottan geçirip sadece kabukları ve çekirdeklerini ayıracak şekilde süzün.
 2. Biberlerin saplarını ve çekirdeklerini çıkartıp mangalda ya da ocakta közleyin. Geniş bir kaba alıp üstünü örtün ve 15-20 dakika dinlendirip kabuklarını soyun.
 3. Kabuklarını soyduğunuz biberleri kıyma makinasından geçirip geniş bir süzgece alın. Geniş bir tencerede domates suyunu kaynamaya bırakın. Domatesi suyu buharlaşıp koyu bir kıvam alana kadar ara ara karıştırarak yüksek ateşte pişirin.
 4. Domatesler koyulaştıktan sonra biber püresini de tencereye ekleyin ve karıştırarak pişirmeye devam edin.
 5. Biber ve domates bütünleşip koyulaştıktan sonra karabiber, toz şeker ve tuzu da karışıma ekleyin.
 6. Kaynayan lutenitsaya yağı azar azar ekleyip her seferinde tamamen kaybolana kadar karıştırın.
 7. Lütenitsa tamamen susuz, koyu bir hal alınca karıştırdıkça tencerenin dibi rahatça görünmeye başlayacaktır. Bu aşamadan sonra son bir defa tadına bakarak gerekiyorsa tuz ya da şeker ekleyebilirsiniz.
 8. Kavanoz ve kapaklarını kaynar suda 4-5 dakika bekletin.
 9. Sıcak kavanozların içine kaynar haldeki lutenitsayı içinde boşluk kalamayacak şekilde doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatıp tezgaha ters çevirin. Bu şekilde 5-6 ay kadar lutenitsalarınızı saklayabilirsiniz.
 10. Çok daha uzun süreli bir saklama yöntemi için kapaklarını kapattığınız kavanozları derin bir tencereye alın, üstlerine sıcak su koyup yarım saat daha kaynatın. Bu aşamadan sonra kavanozları yine ters çevirip oda sıcaklığına gelene kadar dinlendirin.
 11. Ardından lutenitsalarınızı serin ve karanlık bir yerde saklayın. Kapağını açtıktan sonra da mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi