Kulak Tıkanması Nasıl Geçer?

Hepimizin sıkça yaşadığı durumlardan biri olan ”Kulak Tıkanması” hakkında sizlerle verilen bu bilgileri paylaştık. Sizler için hazırladığımız bu yazıda kulak tıkanmasının nasıl geçeceğini, hızlı ve etkili olarak nasıl olacağını bu yazıda yazdık.

Kulakta basınç hissi, örneğin uçakla seyahat ederken, dalış yaparken veya bir dağa tırmanırken olduğu gibi, atmosfer basıncında bir değişiklik olduğunda ortaya çıkma eğiliminde olan nispeten yaygın bir şeydir.

Tekniği ne olursa olsun kulak çok hassas bir yapı olduğu için dikkatli yapılması çok önemlidir. Ayrıca rahatsızlık düzelmezse, kötüleşirse veya şiddetli ağrı veya irin gibi başka semptomlar eşlik ediyorsa, nedeni belirlemek ve en uygun tedaviye başlamak için bir KBB’ye başvurmak çok önemlidir.

Kulak tıkanmasına ne iyi gelir ?

Kulaklarınız tıkanmış ise bunu açmanın çeşitli yöntemleri mevcuttur. Bunların başında aslında kulakları esnetmek ve bolca sakız çiğnemek vardır.

  • Kulaklarını esnetin

Esneme, havanın kulak kanallarında hareket etmesine, basıncın dengelenmesine ve kulağın tıkanmasına yardımcı olur.

Bunu yapmak için, ağzınızı kocaman açıp kapatabilirsiniz. Esneme sırasında kulağın içinde, basıncın azaldığını gösteren küçük bir patlama sesinin duyulması normaldir. Değilse, işlemi birkaç dakika tekrarlayın.

  • Bolca su için

Su içmek, yüzünüzdeki kasları hareket ettirmenin ve kulaklarınızdaki basıncı dengelemenin başka bir yoludur.

Bunun için ağzınıza su koymalı, burnunuzu tutmalı ve sonra başınızı geriye doğru eğerek yutmalısınız. Burundan hava gelmemesi ile birlikte kasların hareketi kulak içindeki basıncı değiştirerek basınç hissini düzeltir.

  • Sıcak kompres uygulayın

Bu teknik, kulaktaki basınç soğuk algınlığı veya alerjiden kaynaklandığında en iyi sonucu verir. Lakin başka durumlarda da denenebilir. Kulağınıza ılık bir kompres koyun ve 2 ila 3 dakika bekletin.

Kompresten gelen ısı, kulak kanallarının genişlemesine yardımcı olarak, basıncın boşaltılmasına ve dengelenmesine izin verir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi