Ksantan Sakızı Ne İçin Kullanılır ? Ksantan Sakızı Faydaları Nelerdir ?

Son zamanlarda özellikle kadınlar arasında son derece popüler olan doğal saç ürünü Ksantan sakızı, deri problemleri, saç kuruluğu ve kepeklenme konusunda faydaları olduğu söylenen bir üründür. Çoğu güzellik ve bakım mağazasında satışı olan Ksantan sakızı nedir, Ksantan sakızı ne işe yarar gibi sorularınızın yanıtları bu yazımız da sizlerle.

Ksantan Sakızı Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

Ksantan gam olarak da bilinen diğer adıyla ksantan sakızı bildiğimiz bir sakız türü değildir. Gıdalarda koyulaştırıcı olarak kullanılır ve kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Ksantan gam çoğu saç ürününde yer alan bir üründür. Ksantan gam birçok gıdada stabilizatör veya koyulaştırıcı olarak kullanılıyor, hatta kolesterolü düşürmesi bile mümkün.

Saç derisini onaran ksantan sakızı, saç ürünlerinde emülgatör görevi görür. Yani saç bakım ürünlerinde kullanılabilir. Alerjiniz yoksa bu ürünleri kullanabilirsiniz.  Saç deriniz kuru ise yağları saça hapseden ksantan sakızını kullanabilirsiniz.

Ksantan sakızı, bir bakteri tarafından fermente edilen bir şeker tarafından oluşturulan bir gıda katkı maddesidir. Çözünür bir liftir ve gıdaları kalınlaştırmak veya stabilize etmek için yaygın olarak kullanılır.

Ksantan Sakızı Saça Faydaları Nelerdir?

Ksantan sakızı saç ürünlerinde bir emülgatör görevi görür. Tıpkı gıdalarda olduğu gibi dengeleyici bir madde ve koyulaştırıcıdır, fakat aynı zamanda emülsifiye olur, yani ürünün tüm bileşenlerini yapışkan bir sıvı içinde bir arada tutarken aynı zamanda bir ürünün tüm aktif bileşenlerinin birlikte çalışmasını sağlar.

Ksantan sakızı birçok kişisel bakım ve güzellik ürününde de bulunur. Bu ürünlerin kalın olmasına, ancak yine de kaplarından kolayca akmasına izin verir. Ayrıca katı parçacıkların sıvılarda asılı kalmasına izin verir.

Aşağıdakiler, ksantan sakızı içeren bazı yaygın ürünlerdir:

  • Diş macunu
  • kremler
  • losyonlar
  • Şampuan

Ksantan Sakızı


Ksantan Sakızı Kan Şekerinizi Düşürebilir

Çeşitli araştırmalar, ksantan sakızının yüksek dozlarda tüketildiğinde kan şekerini düşürebildiğini bulmuştur Kaynak: (1)

Ksantan Sakızının Diğer Sağlık Faydaları Nelerdir ?

Kolesterol düşürücü olabilir.
Kilo vermenize yardımcı olabilir.
Kanser ile mücadele eder.

Daha yüksek dozlarda ksantan sakızı, daha düşük kolesterol, artan dolgunluk ve kanserle mücadele özellikleri dahil olmak üzere bazı faydalara sahip olabilir.

Ksantan Sakızı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi