Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Yaşlanmalarda ve aşırı dengesiz beslenmelerde ortaya çıkan karaciğer yağlanma rahatsızlığını bu yazıda detaylı olarak yazdık.

Hepatik steatoz olarak da adlandırılan karaciğerde yağ birikimi, çeşitli durumlar nedeniyle meydana gelebilmektedir. Lakin daha çok yağ ve karbonhidrattan zengin beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve aşırı alkollü içecek tüketimi gibi sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları ile ilgilidir.

Örneğin siroz gibi yan etkilerin ortaya çıkmasını önlemek için karaciğer yağlanmasını hızlı bir şekilde tanımlanması ve tedavi edilmesi önemlidir. Burada genel olarak tedavisi yeme alışkanlıklarında ve yaşam tarzında iyileştirme yapılarak desteklenmesi sağlanmaktadır.

Karaciğer yağlanması neden olur?

Günümüzde obezite, tip 2 diyabet ve insülin direnci en sık görülen hastalıklardır. Bunların yan etkisi ise genellikle karaciğerde yağ birikimidir. Bu durumlarda, vücudun trigliserit üretimi ve kullanımı arasında bir dengesizlik vardır ve bu da karaciğerde depolanan yağın artmasına neden olur.

Böyle bir tabloda kanda dolaşan glikoz seviyelerinin düşürülmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak için doktor tavsiyelerine uyulması önemlidir. Bu şekilde kilo vermek, yağ yakımını desteklemek ve glikoz seviyelerini düzenlemek mümkündür.

Aşırı alkol tüketimi olduğunda da karaciğer yağlanması görülebilir. Karaciğerde meydana gelen bu fazlalık genellikle günlük alkol miktarının kadınlarda 20 gr’dan, erkeklerde ise 30 gr’dan fazla olması durumunda meydana gelebilmektedir.

Hepatit B veya kronik hepatit C’ye sahip kişilerde karaciğer yağlanması ve diğer ilgili hastalıklara sahip olma olasılığı daha yüksektir. Çünkü karaciğer hücrelerinde hepatitin neden olduğu lezyonların varlığı organın çalışmasını zorlaştırarak yağ birikimini kolaylaştırır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi