Kan Tahlilindeki NEU Değeri Nedir ? Kaç Olmalıdır ?

Her hastalığın belirtisi olarak ilk olarak kan vermekteyiz. Kan vermemizin sonunda ortaya çıkan değerlerin az veya çok oluşuna göre de hastalığımız bulunabilmektedir. Bizlerde bu yazımızda sizler için kanda bulunan ”NEU” değerini inceledik. NEU değeri hakkındaki bilinenleri sizler için yazdık.

NEU Değeri Nedir?

Hemogram kan testinin bir parametresi olan NEU değeri testlerde NEUT değeri olarak da görülebilir. NEU açılımı ‘neutrophils’ kelimesinin ilk üç harfinden oluşur. NEU anlamı ise Türkçesinin tam karşılığıdır. NEU testi ise kandaki nötrofil hücrelerinin sayısını ifade eder. NEU değerleri rutin kan tahlilleri yani tam kan sayımı ile belirlenen bir değerdir. Hastalıkların teşhisi için önemli bilgiler edinmeyi sağlayan NEU değerleri kemoterapi tedavisinin izlenmesinde de kullanılan bir testtir. Uzmanlar tarafından haftada 1 kez istenen NEU tahlili sonuçları bir önceki test sonuçları ile karşılaştırılarak nötrofil sayısındaki değişiklikler izlenir.

Kan yapısında 5 çeşit beyaz kan hücresi bulunur. Bu kan hücrelerinin tümüne lökosit adı verilir. Kemik iliği tarafından üretilen bu 5 kan hücrelerinden biri nötrofillerdir. Nötrofiller vücuttaki mantar ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşan bir çeşit beyaz kan hücresidir.

NEU Değeri Kaç Olmalıdır ?

Kandaki NEU değer aralığı çeşitli sebeplerden dolayı yükselebilir veya düşebilir. Aynı şekilde çocuk ve yetişkinlerde de bu seviyeler farklılık gösterir. NEU seviyeleri birçok dış etkenden dolayı farklı çıkabilir. Anormal NEU değerleri genellikle aşırı stres, sigara kullanımı, yetersiz beslenme şartları gibi etkenlere bağlı olarak görülür. Normal NEU değerleri yetişkinlerde 1500 – 8000 mcL aralığında olması gerekir. Çocuklarda NEU değerleri yetişkinlere göre daha geniş bir aralığa sahiptir. NEU değeri çocuklarda 1000 – 8000 mcL aralığında seyreder.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi