Kan Tahlilinde Yazan MCHC Nedir? Kaç Olmalıdır ? - Süper Kadın

Kan Tahlilinde Yazan MCHC Nedir? Kaç Olmalıdır ?

Kan vererek bir çok hastalığın ilk teşhisi yapılmaktadır. Kan verdikten sonra ortaya çıkan değerlerin anlamlarını sizler için bu yazımızda yazdık. Bu değerlerin en anlamlısı olan ”MCHC” değerinin anlamını, değerin kaç olması gerektiğini sizler için sitemizdeki bu yazımızda yazdık. Kişide bir kırmızı kan hücresi içinde bulunan hemoglobin miktarının ölçümü olarak nitelendirilen MCHC terimi bir kırmızı kan hücresi içinde yer alan ortalama hemoglobin miktarını gösterir.

MCHC Nedir ?

Kanın ana bileşenlerinden biri olan kırmızı kan hücrelerine eritrosit denir. Kandaki eritrosit değerlerini kontrol etmek için hemogram testi uygulanır. Bu hemogram testinin çeşitli parametreleri bulunur. Kişide bir kırmızı kan hücresi içinde bulunan hemoglobin miktarının ölçümü olarak nitelendirilen MCHC terimi bir kırmızı kan hücresi içinde yer alan ortalama hemoglobin miktarını gösterir. Hemoglobin ise kanın içinde oksijen taşımaya yardımcı olan ayrıca demir açısından çok zengin bir protein türü olarak açıklanabilir. MCHC tahlili açlık, tokluk gibi ön hazırlık gerektirmeyen, bir tüp kan örneği ile yapılan bir testtir. Ancak ölçüm sırasında başka değerlere de bakılması gerekiyor ise uzman doktor tarafından birtakım hazırlık önerileri yapılabilir.

MCHC Değeri Kaç Olmalı ?

MCHC değer aralığı yaşa göre değişiklik gösterebilen bir yapıdadır. Aynı şekilde kan testini yapan cihazın çalışma sistemine göre referans değerleri değişebilir. Yetişkinlerde normal MCHC değeri her desilitre için 31-37 g/DL aralığında seyreder. 2 yaşından büyük çocuklarda MCHC değerleri 31-37 g/DL referans aralığı normal kabul edilir. Kişide kırmızı kan hücresi sayıları normal olarak belirlense de MCHC değerleri düşük, normal ya da yüksek olarak ölçülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi