Tam Mevsimi: İncir Reçeli Tarifi - Süper Kadın

Tam Mevsimi: İncir Reçeli Tarifi

Yaz mevsiminde dallarında olgunlaşan nefis mi nefis incirler sonbahar başlarında enfes bir reçele dönüşüyorlar. Çoğumuz incirin reçel halini tazesinden çok daha fazla seviyor. Kaynadıkça ve şekerle buluştukça ortaya çıkan o nefis kıvamı, sıcacık bir dilim ekmeğin üzerinde dillere destan bir hale geliyor. Özellikle sonbahar ve kış aylarında hazırladığımız tatlıların üzerine de çok yakışıyor. Narin incirleri gelin bugün tüm püf noktalarıyla hazırlayalım. Karşınızda: İncir reçeli.

İncir Reçeli Malzemeleri:

  • 1 kilo taze incir
  • 3 su bardağı şeker
  • 1 adet limon suyu
  • 1 adet çubuk tarçın

İncir Reçeli Hazırlanışı:

  1. İncirleri güzelce yıkayın ve süzgeç içerisinde suyunu iyice süzdürün. Pişireceğiniz tencerenin içine alın ve üzerine şekeri ekleyip bir gece bu şekilde bekletin.
  2. Ertesi sabah şekerin bir kısmı erimiş olacak. Tencereyi ocağa alın. Kısık ateşte pişirin. Kaynamaya başlayınca içine çubuk tarçını ekleyin.
  3. Yaklaşık 40 dakika bu şekilde pişirin. Pişirme sırasında üzerine oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla alın.
  4. 5-10 dakika daha bu şekilde pişirdikten sonra kıvamını kontrol edin. Pişen reçelinizi ocaktan alın. Reçeli sıcakken kavanoza doldurun.
  5. Ters çevirip soğumasını bekledikten sonra oda sıcaklığında muhafaza edebilirsiniz. Bekledikçe kıvamı yoğunlaşacaktır. Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi