Ev Odaları için Halı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Her evde bulunan dekorasyon parçalarından biri halıdır. Salon için değişik halı modelleri üretilirken, çocuk odası yada mutfak için değişik halı modelleri üretilir.

Halıların kullanım yerine gore seçilmesi mühim bir başlıkken, dokumaları ve boyutları şeklinde etkenlere dikkat edilmesi de doğru halı alışverişini gerçekleştirmek için temel başlıklardır. yurukhome.com’dan Fatih Yürük odalara halı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri söyledi.

Halıların kaymamasına dikkat edilmeli

Koridorlara serilen yollukların, çocuk odalarında zemini ortalayacak şekilde konulmuş olan halıların, banyo paspaslarının ve mutfak halılarının kaymaması mühim. Şundan dolayı çocuklar koşarken yada yetişkinler yürürken halının kayması kişilerin düşmesine niçin olabilir. Düşme esnasında kafanın vurulması yada vücut uzvunun kırılması oldukça risklidir. Bu durumun önüne geçilmesi için kaymaz taban halı modellerinin tercih edilmesi önerilir. Banyo paspaslarında da benzer teknolojili taban kullanılır. Böylelikle duş sonrası şeklinde yerin kayganlaştığı alanlarda kişilerin yitik düşmesi önlenir.

Halı kullanılacak yere gore seçilmeli

Alınacak halının hangi odada ve ne amaçla kullanılacağı ehemmiyet taşır. Salon yada oturma odaları için üretilen halı modelleri, öteki odalar için üretilen halılardan daha farklıdır. Çocuk odası halı modelleri şeklinde hususi kategorilere ilişkin modeller, değişik desenler ve boyutlardan oluşur. Çocuk odası halıları üstünde yer edinen çiçek yada otomobil desenleri kız ve adam çocuk odalarına göre farklılık gösterir. Çocuk odası ve mutfak halıları çoğu zaman daha ufak boyutlarda üretilir.

Kullanılacak alanın genişliğine gore halı boyutuna karar verilmelidir. Oda içinde bulunan mobilyalardan kalan alan ve halının nereye kadar uzanması istenildiğine karar verilip ölçü alınmalıdır. Halının büyük gelmesi halinde uçlarında katlanmalar oluşması yada ufak gelmesi halinde zeminde oldukca boşluk kalması odanın görünümünü negatif etkisinde bırakır.

Evcil hayvanı olan kişiler püskülsüz halılara yönelmeli

Evcil hayvanların ev içindeki obje yada aksesuarlarla oynamaları sevdikleri aktiviteler arasındadır. Bu aşamada yer hizasında olan halı püskülleri dikkat çeken oyuncaklar halini alır. Evcil hayvanların halı püskülleri ile oynaması halıya zarar verebileceğinden halının kullanım süresini kısaltır. Halının uzun soluklu kullanılması ve evcil hayvanların halıyı bir oyuncak şeklinde görmemesi adına püskülsüz halıların tercih edilmesi önerilir.

Alerjik bünyeler anti alerjen halılar tercih etmeli

Halılar, yün, polyamid, akrilik, viskon ve polyester şeklinde ipliklerden üretilir. Yün ve akrilik dokumalı halılar alerji riski taşır. Sadece öteki bileşik dokuma halıların bu tür bir riski bulunmaz. Alerjik bünyeler ve çocuk odaları için polyester yada polyamid iplikten üretilmiş halılar önerilir. Sadece bu tür halılar seçerken de avantajlı ve dezavantajlı yönleri incelenmelidir. Polyamid, temizlemesi kolay bir halıdır. Yüksek fiyatlı ve bileşik olması dezavantajlı özellikleri arasındadır. Polyester en yaygın bulunan halı çeşitlerindendir. Temizlemesi kolay ve dayanıklı olması uzun soluklu kullanım sağlar. Dezavantajları içinde ise bileşik olması, statik elektriklenme yapması, boncuklanma problemi görülmesi yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi