En Kolay Su Böreği Tarifi

Bugün sizlere Nefis Yemek Tariflerimizden biri olan Gerçek Su Böreği Tarifinden bahsedeceğiz. Kışın gelmesiyle birlikte merak edilen ve sıklıkla aratılan Tariflerimizden biri olan Kolay Su Böreği Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını gelin birlikte öğrenelim. Öncelikle belirtmek isteriz ki Videolu Pratik ve Kolay Su Böreği Tarifini de makalemizde bulabilirsiniz… Hadi o zaman geçelim tarifimize…

Nefis Yemek Tariflerinden Pratik ve Kolay Su Böreği Tarifi

Su böreği tarifi (Bir Tepsilik)

Malzemeler:

6 yumurta 4 buçuk su bardağı un (bardak ölçüm 200ml) 1 yemek kaşığı tuz

İçi için:
peynir veya çökelek
yarım kilo tereyağı
maydanoz

Haşlamak için
su ve tuz

Su Böreği Nasıl Yapılır?

Yapılışı:

Yumurtalara tuz ekledikten sonra karıştırırız. Karışınca unu ilave ederek sıkı bir hamur yoğururuz. Bu hamurdan yumurtadan biraz büyük bezeler yaparız. 9tane beze çıkar. Bezelerin üzerini hafif nemli bir tülbentle örter, Yarım saat dinlendiririz.

Diğer tarafta çökelek ve ince kıydığımız maydanozu birbiriyle harmanlarız. Başka bir tavaya yağı koyar eritiriz. Yağ ve peynir hazır olur. Dinlenmiş olan bezeleri un yardımıyla açarız. 4 tanesini açınca genişçe bir tencerede kaynamakta olan suyun içerisine öncelikle tuz atarız. Tuz olmazsa yufka parçalanır. Sudan çıkmaz.

Sonra açtığımız yufkaları iki elimizle tutarak yavaşça suyun içine serer gibi bırakırız. Tahta kaşıkla kenarlardan yufkanın üzerine su atarız ki yufka birbirine yapışmasın. Islanan yufkayı hemen yanımızda bulunan soğuk su dolu kabın içine alırız. Sonra elimizle fazla suyunu sızdırarak yağlamış olduğumuz tepsiye buruşuk bir şekilde yerleştiririz. Ve her katı yağlarız. 5.yufkaya da aynı işlemi uyguladıktan sonra arasına peynirli karışımdan yayar, üzerine tereyağını gezdiririz. En üst kısmada 4 yufkayı aynı şekilde serdikten sonra üzerini tereyağıyla yağlarız.

200 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar yarım saat pişiririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi