Düzenli Limonlu Su İçmenin Faydaları - Süper Kadın

Düzenli Limonlu Su İçmenin Faydaları

Sabah uyandığınızda içtiğiniz ilk şey ne oluyor? Filtre kahve, latte veyahut demli bir çay?

Peki size bunlardan hiçbiri değil de günün ilk saatlerinde vücudunuza girmesi gereken tek içeceğin ılık bir limonlu su olması gerektiğini söylesek?

Hadi gelin limonlu su içmenin faydaları nelerdir, nelere iyi gelir adım adım öğrenelim şimdi.

Limonlu Su İçmek Nelere İyi Gelir?

Limonlu su içmenin faydalarına hızlıca göz atarak başlıyoruz.

1. Karaciğere İyi Gelir

 • Limonlu su, içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde karaciğer sağlığını destekliyor.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran limonlu su, yağlı yiyeceklerin sindirimini de kolaylaştırarak uzun vadede karaciğer yağlanması gibi sorunlar yaşanması riskini azaltıyor.

2. Doğal Ağrı Kesicidir

 • Limonlu su içmek, vücutta doğal bir ağrı kesici etkisi gösterebiliyor. Çünkü limon, içerdiği yüksek C vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek ağrıların hafifletilmesine yardımcı oluyor.
 • Ayrıca, limonun anti inflamatuar özellikleri sayesinde vücuttaki iltihapların azaltılmasına ve ağrıların giderilmesine de katkı sağladığı biliniyor.

3. Metabolizmayı Hızlandırır

 • Limon, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin. Böylelikle sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasına yardımcı olmakla kalmıyor, ayrıca hazımsızlık belirtilerinden de kurtulmanızı sağlayarak midenizi rahatlatıyor. Dolayısıyla sabah içtiğiniz bir bardak limon suyu güne temiz bir mideyle başlamanıza yardımcı oluyor.
 • Bedene girdiğinde enerji veren limonun kokusu da kendinizi daha iyi, daha mutlu hissetmenize yardımcı oluyor. Endişeli düşünceleri, stresi, depresyonu azaltıyor. Metabolizmayı hızlandırırken vücuda da zindelik kazandırıyor.

4. Tansiyonu Düşürür

 • Limonlu su, içerdiği potasyum minerali sayesinde kan basıncını düşürmeye de yardımcı oluyor.
 • Potasyum, vücutta sodyumun etkisini dengeleyerek kan damarlarının genişlemesine yardımcı oluyor ve böylece kan basıncı düşüyor.

5. Daha Güçlü Saçlar & Tırnaklar Sağlar

 • Limon, C vitamini bakımından zengin olduğu için saçların ve tırnakların daha güçlü ve sağlıklı kalmasına da yardımcı oluyor.
 • Limonlu su, saç derisindeki pH dengesini değiştirerek kepek oluşumunu da azaltabiliyor.
 • Ayrıca, limonlu su harici olarak kullanıldığında tırnaklarda görülen sarı lekeleri azaltarak daha temiz ve beyaz bir görünüm dahi sağlayabiliyor.

6. Görme Sağlığı İçin İyidir

 • C vitamini, flavonoidler ve diğer antioksidanlar açısından zengin olan limonlu su bu bileşenler sayesinde gözdeki serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı oluyor.
 • Bu etkisi sayesinde katarakt gibi çoğunlukla yaşa bağlı göz hastalıklarının oluşumunu engellemeye yardımcı oluyor.
 • Ayrıca, limonlu suyun yüksek miktarda C vitamini içermesi nedeniyle gözdeki kan damarlarının sağlıklı kalmasını desteklediği ve görme keskinliğini artırdığı da biliniyor.

7. Cilt Hücrelerini Yeniler

 • İçindeki C vitamini ve diğer antioksidanlar sayesinde limon ve dolayısıyla limonlu su kırışıklıkları ve siyah noktaları azaltmaya yardımcı oluyor.
 • Serbest radikallerle savaşıyor, sivilceye neden olan bakterilerin kökünü kurutuyor.
 • Toksinleri vücuttan uzaklaştırdığı için limonlu su uzun vadede cildinizi içeriden canlandırıp yenilenmesine de yardımcı oluyor.

8. Kabızlığa İyi Gelir

 • Limonlu su toksinler gibi istenmeyen maddelerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı oluyor. Bu özelliği sayesinde bağırsak hareketlerini düzenliyor, kabızlığa iyi geliyor. Bununla da kalmıyor, vücutta idrar söktürücü bir etki de oluşturuyor.

9. Ağız İçi Bakterilerden Kurtulmaya Yarar

 • Sabahları daha fazla hissedilen ağız kokusuna birebir olan limonlu su ayrıca diş ağrıları ve diş iltihabı sorunlarında da rahatlatıcı bir etki yaratıyor.
 • Burada dikkat edilmesi gereken nokta dişinizi ya limonlu su içmeden önce fırçalamanız ya da limonlu suyunuzu içtikten sonra araya biraz zaman koyup ardından fırçalamanız. Sitrik asidin diş minesini aşındırmasını için bu detay önemli.

10. Vücudun Yağ Depolamasını Önler

 • Limonlu su, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını artırabiliyor.
 • Bunun yanında uzun süreli tokluk hissi vererek fazla yemek yeme isteğini de azaltabiliyor.
 • Tüm bu etkileri sebebiyle limonlu su düzenli olarak tüketildiğinde kilo verme sürecini hızlandırabiliyor.

11. Kalp Hastalıklarına İyi Gelir

 • Limonlu suyun içindeki potasyum, kalp atışlarını düzenleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor.
 • Buna ek olarak limonlu suyun antioksidan özellikleri kan damarlarını koruyor ve uzun vadede kalp krizi riskini azaltabiliyor.

12. Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

 • C vitamini açısından oldukça zengin olan limon soğuk algınlığı ve gribe yol açan mikroplara kalkan oluyor.
 • Ayrıca demir emilimini artıran limon bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
 • Antienflamatuar özellik taşıyan limon astım ve diğer solunum problemlerine de iyi geliyor.

13. Böbrek Taşı Düşürülmesine Yardımcı Olur

 • Limonlu su, içinde bulunan sitrik asit sayesinde idrar yoluyla böbreklerden atılan oksalat seviyelerinin düşürülmesine yardımcı oluyor. Böylece, oksalat kristallerinin birleşmesinin ve böbrek taşı oluşumunun engellenmesine yardımcı oluyor.
 • Ancak bu çok ciddi bir sağlık sorunu olduğundan böyle bir sorun yaşayan kişilerin doktorlarına danışmadan asla limonlu su tüketmemeleri, doktorlarının önerileri doğrultularında hareket etmeleri büyük önem taşıyor, aman dikkat.

14. Toksinlerden Arınmaya Yardımcı Olur

 • Limon suyu içmek, vücudun asit-baz dengesini düzenlemeye yardımcı oluyor ve böylece vücudun doğal temizleme sürecini destekliyor.
 • Limonun içindeki antioksidanlar ve C vitamini de toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor yukarıda da söylediğimiz gibi. Tüm bu sebeplerle düzenli olarak limonlu su içmek vücudun temizlenmesine ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı oluyor.

Limonlu Su Ne Zaman İçilir?

Limonlu su, aslında günün herhangi bir saatinde içilebiliyor ancak bazı durumlarda limonlu suyun faydalarının daha da etkili bir hale geldiği söyleniyor. Örneğin: Sabahları aç karnına içmek, sindirimi hızlandırarak metabolizmayı canlandırıyor ve gün boyu enerji sağlıyor.

Eğer mide problemleriniz varsa sabahları aç karnına içmek yerine yemeklerden önce veya sonra içmeyi de seçebilir ve sindirim sisteminizin sağlıkla çalışmasına destek sağlayabilirsiniz. Eğer spor yapıyorsanız antrenörünüzün ve doktorunuzun da bilgisi dahilinde egzersizlerden önce veya sonra içerek vücudun su ihtiyacını karşılayabilir elektrolit dengesinin korunmasına destek olabilirsiniz. Ancak daha önce de uyardığımız gibi limonlu suyu düzenli olarak içmeye karar vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun önerdiği miktarı ve saatleri dikkate almalısınız.

Limonlu Su Nasıl Yapılır?

Limonlu suyu yakından tanımaya devam ediyor, şimdi de limonlu su nasıl yapılır hemen anlatalım istiyoruz: Bir bardak ılık suyun içine yarım taze limonun suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Burada önemli nokta suyun ne sıcak ne de soğuk olması; sıcaklığı mutlaka oda sıcaklığında olmalı.

Diğer önemli notumuz ise mide problemleri ve tansiyon sorunları olanlar başta olmak üzere ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanlar, uygulaması gereken özel bir perhiz ya da düzenli olarak kullandığı ilaçlar bulunanlar bu alışkanlığı edinmeden önce mutlaka doktoruna danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmeli. Bu yöntem de dahil doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi ne kadar faydalı olduğu söylenirse söylensin asla denememelisiniz, aman diyelim. Siz zaten biliyorsunuz ama biz yine de uyarmadan geçmek istemeyiz.

Limon Suyunu Kimler Tüketmemelidir?

Limonlu suyun faydalarından, nasıl yapıldığından söz ettik ama limonlu su herkese uygun mu derseniz ona da cevap vermek isteriz. Elbette her şey gibi limonlu su da bazılarımız için uygun olmayabilir. Özellikle mide asidi yüksek olan kişilerin aşırı tüketimi, mide yanması ve reflü gibi sindirim sorunlarının oluşmasına ya da halihazırda var olan sorunun daha da artmasına sebep olabilir.

Ayrıca limon başta olmak üzere turunçgillere alerjisi olanlar veya bazı ilaçları düzenli olarak kullanan kişiler de limonu ya da limonlu suyu tabii ki tüketmemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi