Buzlukta Et Nasıl Saklanır? - Süper Kadın

Buzlukta Et Nasıl Saklanır?

Yılın özellikle Kurban Bayramı’na yakın zamanlarında buzluklarda yer açma telaşı başlar. Sadece o zamanlarda da değil, eti fazla aldığınız ve sağlıklı bir şekilde saklamak istediğiniz durumlarda da en güzel seçeneklerin başında buzlukta saklama yöntemi gelir. Peki buzlukta et nasıl saklanır, nasıl en güvenli ve sağlıklı şekilde et dondurucuda muhafaza edilir dersiniz? Gelin bugün tüm detaylarıyla öğrenelim.

  • Buzlukta et nasıl saklanır?

buzlukta-et-nasil-saklanir

Buzlukta, derin dondurucuda et nasıl saklanır diyenlere cevaplarımızla geldik. Öncelikle et çeşitlerine göre seçmeniz gereken et saklama yöntemlerinde değişiklikler olacaktır. Bu yüzden aşağıdaki başlıkları tek tek inceleyip size en uygun olanı seçerek işe başlayabilirsiniz.

  • Kurban eti nasıl saklanır?

Kurban Bayramı’nda etler ya da farklı zamanlarda saklamak istediğiniz diğer tüm etler için aşağıdaki yöntemleri değerlendirebilirsiniz. Etin hangi bölgesinin size geldiğine, eti hangi şekillerde değerlendirmek istediğinize, nasıl porsiyonladığınıza göre bu konuda farklılıklar oluşacaktır, endişe etmeyin.

Örneğin elinizdeki et eğer kemikli bir etse ya da kemikse, mutlaka bir et suyu ya da ilik suyu yapmanızı öneriyoruz. Onlardan elde edeceğiniz et suyunu ya da ilik suyunu yemeklerinizde kullanabilir, enfes bir kolajen takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Kemikli etlerinizi bu amaçla kullanmadan, oda sıcaklığında iken olabildiğince küçük parçalara ayırarak buzdolabı poşetlerine yerleştirebilirsiniz.

  • Bonfile ya da antrikot nasıl saklanır?

Bonfile ya da antrikot benzeri bir et kullanacaksanız etinizin buzlukta yer kaplamasını önlemek açısından mutlaka bir et döveceği yardımıyla incelterek buzdolabı poşetine koymanızı öneririz. Böylelikle tüketmek istediğinizde buzları da rahatlıkla çözünecektir.

  • Buzlukta kıyma nasıl saklanır?

Buzlukta et saklamanın en kolay yöntemlerinin başında o eti kıyma haline getirmek geliyor. Buzlukta kıyma saklama yöntemi ise oldukça basit. Kıymalarınızı buzdolabı için özel üretilmiş kilitli torbaların içerisine ince bir tabaka halinde yayın. Üzerlerine bastırarak formlarını düzeltin. Tüm kıymalara aynı işlemi uygulayıp üst üste dizin ve buzluğunuza yerleştirin.

  • Buzlukta et ne kadar süre dayanır?

buzlukta-et-ne-kadar-dayanir

Buzlukta et ne kadar süre dayanır merak edenleriniz varsa akıllarındaki soru işaretlerini de giderelim. Buzdolabınız ya da derin dondurucunuz bozulmazsa, elektrik kesintisi gibi herhangi bir sebepten ısı değişimi olmazsa buzlukta etlerinizi 1 yıl kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

  • Kurban eti dışarıda kaç saatte bozulur?

Eğer elinizde kurban eti varsa ve evinizden uzaktaysanız ya da öncesinde kurban etini dinlendirmek istiyorsanız aklınızda hemen “Kurban eti dışarıda kaç saatte bozulur?” sorusu oluşabilir. Ona da hemen yanıt vermiş olalım: Kurban etini hava sıcaklığını da göz önünde bulundurarak öncesinde oda sıcaklığında soğutmanız gerekiyor. Halihazırda sıcak-ılık olacak bu et soğuduktan sonra ise hemen kullanacaksanız 3-4 gün kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Eğer uzun süre azar azar kullanacaksanız eti mümkünse bir seferde kullanacağınız miktarlarda porsiyonlayarak buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay edin ve buzluğunuza kaldırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi