2022 Temmuz’da son sınıflara KYK burs ve kredi yatacak mı? - Süper Kadın

2022 Temmuz’da son sınıflara KYK burs ve kredi yatacak mı?

Devlet tarafınca üniversite öğrencilerine tanımlanmış olan burs ve krediler, yaz ayları da dahil olmak suretiyle 4 yıl süresince yatıyor. Son sınıflar ise mezun olmadan ilkin son olarak ne vakit burs ve kredi alabileceğini merak etti. İşte detaylar…

Devlet tarafınca müracaat meydana getiren her üniversite öğrencisine verilen burs ve krediler öğrenciler mezun olana kadar her ay belirlenen oranda verilmektedir. Bu miktar, her yıl değişik etkenlere nazaran değişim göstermektedir. Birinci sınıfta üniversiteyi kazanılmış olduğu andan itibaren müracaat yapılması ile alınan kredi ya da burs, son sınıfa kadar devam etmektedir. Son sınıfa gelen öğrenciler ise bu burs ya da kredilerin son sınıfın yaz ayında da yatıp yatmayacağını merak etti.

TEMMUZ’DA SON SINIFLAR KYK ALACAK MI?

Öğrencilerin üniversite birinci sınıfta müracaat sonucunda değerlendirmeler ile aldıkları burs ve krediler, dört yıl boyuncu belirli şartlara bağlı olarak öğrencilere verilmektedir. Bu şartların başlangıcında ise üniversite okunan bölüm değişmeksizin, dönem ortalamanın belirli bir sayının altına düşürmemek gelmektedir. Bundan dolayı de öğrenciler, dört yıl boyuncu burs ya da kredi alabilmek için bu şeklinde kriterlere dikkat etmektedir.

Öğrencilerin almaları ihtiyaç duyulan burs ya da kredi, kendisinin ve ailesinin maddi durumu göz önünde bulundurularak verilmektedir. Maddi durumuna nazaran bakılarak verilen burs ve krediler ise dört yıl süresince yaz ayları da dahil olmak suretiyle her ay yatmaktadır.

Bu yıl mezun olan öğrenciler ise son olarak Temmuz ayında burs ya da kredi alıp alamayacağını merak etmiştir. Son olarak bu ayın başlangıcında burs ya da kredi alan öğrencilerin gelecek ay için ise burs ya da kredi alabilmeleri mümkün değildir. Mezun olan öğrenciler için tahsil kredisi ya da bursu nihayetlenmiştir. Tahsil kredisi ve burslarının sona ermesi ile beraber okulu geç kapanan öğrenciler toplumsal medya platformlarında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nu etiketleyerek mağduriyetlerini aktardı. Bazı üniversitelerin bazı bölümlerinin Temmuz ayının ortalarına kadar devam edecek olması üstüne üniversite öğrencileri KYK ödeneklerinin hesaplara yatırılmayacak olması sebebiyle bir ay süresince ödenek alamayacaklarını belirtti.

Toplumsal medya platformlarında, başta Twitter olmak suretiyle öğrencilerin Ziraat Bankası ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’nu da etiketleyerek yaptıkları paylaşımlara geri dönüş yapılması umut ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süper Kadın 2021; Güncel bilgilerin yer aldığı web sayfasıdır. İletişim I Künye I Mfk Yöntemi